Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Spotkanie inauguracyjne projektu C3S NCP PL
C3S NCP PL – Narodowy Program Współpracy Copernicus Climate Service.
Spotkanie inaugurujące projekt C3S NCP PL odbyło się online 14 stycznia 2025 r. i zgromadziło przedstawicieli zarówno Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu Instytutu Ochrony Środowiska jak i ECMWF. Miało ono na celu omówienie kluczowych aspektów projektu oraz ustalenie zasad współpracy między obiema stronami.
Czym jest C3S NCP?
Copernicus Climate Change Service (C3S) to inicjatywa realizowana przez ECMWF, której celem jest dostarczanie danych i informacji klimatycznych na potrzeby krajowych polityk oraz strategii adaptacyjnych. W ramach C3S National Collaboration Programme (NCP – krajowy program współpracy) wspierane są działania na poziomie krajowym, mające na celu rozwój usług klimatycznych, wdrażanie adaptacji do zmian klimatu oraz podnoszenie świadomości społecznej. Program NCP finansuje projekty wzmacniające zdolność krajów do wykorzystania produktów i usług C3S zgodnie z ich specyficznymi potrzebami.
Z ramienia ZMAiK w spotkaniu uczestniczyła Joanna Strużewska, która pełni również rolę koordynatora projektu. W spotkaniu wzięli też udział Jacek Kamiński, Karol Przeździecki, Aleksandra Starzomska, Maciej Jefimow oraz Aneta Gienibor. Ze strony ECMWF obecni byli Cristina Ananasso, Angeliki Papadimitriou i Samuel Almond.
Podczas spotkania przedstawiciele ECMWF zaprezentowali kluczowe informacje dotyczące programu Copernicus. Szczególną uwagę poświęcono także omówieniu głównych założeń C3S National Collaboration Programme oraz sposobu realizacji projektu.
Następnie Joanna Strużewska przedstawiła zespół projektowy oraz zaprezentowała kluczowe cele i plany związane z poszczególnymi pakietami roboczymi.
Spotkanie pozwoliło na skuteczne określenie priorytetów i zasad współpracy między zespołami Instytutu i ECMWF, zapewniając jasność w realizacji projektu i jego dalszych etapach.