Accessibility Tools

Skip to main content

Krajowy program współpracy - Serwis Monitoringu Atmosfery Copernicus

Ocena i kontrola jakości CAMS – zwiększenie wiarygodności prognoz jakości powietrza

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS) dostarcza globalne i regionalne prognozy oraz analizy zanieczyszczeń powietrza, aerozoli i gazów cieplarnianych, w tym jakości powietrza w Europie. Aby zagwarantować ich wiarygodność, CAMS wprowadził rygorystyczny system oceny i kontroli jakości (EQC). Niedawne otwarcie dwóch nowych ośrodków CAMS EQC – globalnego i regionalnego – jeszcze bardziej usprawniło tę kontrolę, oferując użytkownikom łatwy dostęp do danych ewaluacyjnych.

Nowoczesne usługi CAMS – prognozy w czasie rzeczywistym

CAMS oferuje usługę globalną w czasie zbliżonym do rzeczywistego (NRT), która co sześć godzin dostarcza analizy dotyczące zanieczyszczeń powietrza, takich jak gazy reaktywne, aerozole, ozon stratosferyczny, gazy cieplarniane oraz wskaźnik UV. Dodatkowo, co 12 godzin publikowane są dwie pięciodniowe prognozy. Regionalny system CAMS codziennie zapewnia godzinowe analizy i czterodniowe prognozy.

Rutynowa ocena i kontrola jakości

W ramach EQC, CAMS ocenia swoje regionalne i globalne prognozy, aby upewnić się, że są one miarodajne. EQC stanowi kluczowy element nie tylko dla głównych prognoz, ale także dla usług dodatkowych, takich jak produkty promieniowania słonecznego i szacunki strumienia gazów cieplarnianych.

Ocena prognozy PM2,5 na bieżące sezony na podstawie obserwacji prowadzonych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zebranych przez Europejską Agencję Środowiska i otrzymanych za pośrednictwem Meteo France. Źródło: Ocena regionalna CAMS

Model GEM-AQ


„Wśród, tych 11 modeli znajduje się model tworzony przez zespół ekspertów IOŚ-PIB, GEM-AQ. Umożliwia on prognozę jakości powietrza w skali europejskiej, w rozdzielczości 10 km. Ma to miejsce nawet w sytuacjach, kiedy czynniki wpływające na jakość powietrza mają miejsce tysiące kilometrów od interesującego nas obszaru”

— dr hab. inż. Joanna Strużewska, kierownik Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu w IOŚ-PIB


GEM-AQ – całkowita zawartość związków organicznych w PM2,5 na dzień 20.11.2023 r. o godz. 12 UTC

Serwery ewaluacyjne – łatwy dostęp do danych

Użytkownicy mają różne potrzeby, od analizy pojedynczych modeli po porównania zbiorcze. Michael Gauss z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego podkreśla, że serwer ewaluacyjny CAMS umożliwia użytkownikom szybkie i intuicyjne porównania prognoz z niezależnymi obserwacjami.

Henk Eskes z KNMI dodaje, że serwer regionalny pozwala na wybór stacji pomiarowych najbliższych interesującej lokalizacji, co jest idealne dla uzyskiwania lokalnych informacji.

Oceniając prognozy CAMS, wykonawcy współpracują z różnymi dostawcami danych, aby pozyskać aktualne obserwacje i wygenerować grafiki pokazujące różnice między prognozami a niezależnymi obserwacjami. Informacje te są udostępniane użytkownikom na serwisie ewaluacyjnym CAMS, do którego mają obecnie dostęp za pośrednictwem dwóch niedawno uruchomionych stron internetowych poświęconych ewaluacji regionalnej i ewaluacji globalnej .

Intuicyjny interfejs i aktualizacje

Nowa strona oceny globalnej prezentuje porównania analiz i prognoz CAMS z około 65 niezależnymi zbiorami danych w sposób przyjazny dla użytkownika. Strony regionalne są aktualizowane codziennie, a globalne co kilka miesięcy, co pozwala na gromadzenie i analizowanie danych z całego świata.

Kwartalne raporty EQC

CAMS publikuje kwartalne raporty EQC, które zawierają szczegółowe oceny codziennych prognoz oraz planowane aktualizacje systemu. Raporty te prezentują statystyki i wykresy porównujące dane CAMS z niezależnymi obserwacjami, dostarczając użytkownikom cennych informacji.

Wpływ EQC na działalność CAMS

Działania EQC pomagają CAMS w identyfikacji obszarów wymagających poprawy, umożliwiając skierowanie działań badawczo-rozwojowych tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Dzięki temu CAMS może stale doskonalić swoje prognozy i analizy jakości powietrza, zapewniając użytkownikom na całym świecie niezawodne dane.

Centrum prognoz

CAMS działa jako centrum gromadzenia prognoz i wyników oceny konkretnych zdarzeń o dużym wpływie, takich jak epizody wysokiego zanieczyszczenia powietrza czy pożary. Wnioski z tych ocen są udostępniane zespołom pracującym nad dalszym rozwojem systemów prognozowania.

Zapraszamy do korzystania z nowoczesnych narzędzi CAMS i odkrywania, jak zaawansowane prognozy i analizy mogą wspierać różne potrzeby użytkowników na całym świecie.

Evaluation and Quality Control – underpinning the reliability of CAMS data | Copernicus

Udostępnij

© 2023 IOŚ-PIB All Right Reserved