Accessibility Tools

Skip to main content

Krajowy program współpracy - Serwis Monitoringu Atmosfery Copernicus

Carbon Monitor i CAMS łączą siły tworząc aktualne prognozy emisji dwutlenku węgla w Europie

09 lipca 2024

Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i Carbon Monitor współpracują, aby dostarczać niemal w czasie rzeczywistym codzienne prognozy emisji CO2 dla sześciu sektorów aktywności w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii za pośrednictwem witryny internetowej CAMS.

Carbon Monitor zapewnia jeden z najbardziej zaawansowanych zestawów danych dotyczących emisji dwutlenku węgla na świecie w odniesieniu do codziennych zmian, dzięki kompleksowemu podejściu inwentaryzacyjnemu do tworzenia codziennych szacunków. Zestaw danych monitoruje zmiany emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu od 2019 r. Szacunki opierają się na szerokim zakresie danych dotyczących aktywności, w tym wytwarzania energii elektrycznej i wskaźników produkcji przemysłowej dla 62 krajów lub regionów, a także danych dotyczących mobilności dla 416 miast, o zasięgu niemal globalnym. Inwentarze są dostosowywane w celu uwzględnienia zmian temperatury, aby obliczyć zużycie paliwa. Unikalną zaletą tych danych jest to, że są one gromadzone, przetwarzane i udostępniane CAMS z miesięcznym opóźnieniem, co pozwala na ocenę szybkich zmian spowodowanych wstrząsami gospodarczymi i ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi.

We współpracy z CAMS, Carbon Monitor stworzył Carbon Monitor Europe (CM-EU), rozszerzenie zbioru danych Carbon Monitor obejmującego 27 państw członkowskich Unii Europejskiej i Wielką Brytanię, które jest obecnie dostępne na stronie internetowej CAMS.

Dane CM-EU w czasie zbliżonym do rzeczywistego dobrze ilustrują wpływ działalności człowieka na wahania emisji CO2 , z wyraźnymi różnicami pomiędzy dniami roboczymi, porami roku, a także wydarzeniami nadzwyczajnymi, takimi jak kryzys COVID-19 czy konflikt na Ukrainie.

Intuicyjne, łatwe w użyciu dane dla wszystkich

Strona internetowa CAMS udostępnia intuicyjne, interaktywne wykresy, które umożliwiają przeglądanie, porównywanie, a także pobieranie i udostępnianie danych.

W górnym menu można wybrać dane globalne, europejskie lub dotyczące miast.

Następnie z menu głównego można filtrować dane według sektora, kraju lub roku (maksymalnie przez trzy lata).

Platforma udostępnia także informacje na temat ewolucji i zmienności emisji, wraz z czytelnym wyjaśnieniem każdego punktu, do którego można uzyskać dostęp po najechaniu kursorem na wykres.

Na przykład możemy zaobserwować historyczny spadek emisji z lotnictwa krajowego podczas kryzysu COVID-19 w 2020 r. oraz szybkie ożywienie w 2021 r., z wyższymi wartościami niż przed lockdownami i względnym zamrożeniem aktywności. Ożywienie w 2021 r. zajęło trochę czasu.

Można również zobaczyć różnice, według kraju, między dowolnymi dwoma latami. Na przykład spadek emisji między 2020 a 2019 r. jest niezwykły, zwłaszcza jeśli chodzi o lotnictwo międzynarodowe.

Po wybraniu danych można pobrać grafikę lub dane w formacie XLS, aby odtworzyć wykres w dogodnym dla siebie czasie. Wybór resetuje się automatycznie po zmianie kart.

Udostępnij

© 2023 IOŚ-PIB All Right Reserved